"W ciągu minionej doby wojsko rosyjskie przeprowadziło pięć rakietowych i 19 lotniczych ataków oraz 94 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" - podaje sztab. Ostrzelano ok. 20 miejscowości.

Reklama

Według strony ukraińskiej podczas formowania na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk dochodzi do konfliktów między rosyjskimi i białoruskimi wojskowymi na tle narodowościowym i w związku z "zuchwałym stosunkiem Rosjan do Białorusinów".

"Wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych"

Sztab pisze, że okupowane miasto Chersoń na południu Ukrainy opuściła znaczna część mieszkańców. "Rosyjscy okupanci, którzy pozostali w mieście, przebierają się w cywilne ubrania i zamieszkują w pustych mieszkaniach. Wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych" - czytamy.

Według stanu z 21 października szpital w Kachowce opuszczają pacjenci i personel. W Enerhodarze rosyjscy wojskowi okradają pozostawione mieszkania i hotele, w których mieszkali.

Strona rosyjska poszukuje za granicą broni i próbuje zaangażować w wojnę na Ukrainie zagranicznych najemników. Sztab podaje, że w jednym z krajów Bliskiego Wschodu trwa werbunek bojowników.

Minionej doby ukraińskie siły obrony odparły ataki przeciwnika w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim. Lotnictwo sił obrony przeprowadziło 16 uderzeń.