Irlandia zdecydowanie solidaryzuje się z Ukrainą i ją popiera – napisała irlandzka ambasador. Spełniamy obowiązek, jakim jest pomoc Ukraińcom, którzy zostali przesiedleni z powodu tej strasznej wojny. Oprócz pomocy świadczonej za pośrednictwem UE, Irlandia przekazała Ukrainie i jej sąsiadom 20 mln euro pomocy humanitarnej. (...) Tymczasowo nie ma obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy udających się do Irlandii – powiadomiła Healy.

Reklama

"Przyjęliśmy ponad 55 tysięcy Ukraińców"

Oznajmiła też, że Irlandia nigdy nie widziała takiej liczby ludzi, którzy przyjechali do tego kraju w tak krótkim okresie. Przyjęliśmy ponad 55 tys. Ukraińców, to ponad 1 proc. ludności naszego kraju – powiedziała. Dodała też, że rząd, urzędnicy i wolontariusze intensywnie pracują, żeby uporać się z kryzysem humanitarnym oraz udzielić niezbędnej pomocy osobom szukającym schronienia. W ostatnim czasie zdarzały się przypadki, że nie mogliśmy rozmieścić nowo przybyłych Ukraińców (oraz osób poszukujących ochrony międzynarodowej z innych państw) w należytych warunkach"– podkreśliła dyplomatka.

Healy przypomniała również, że oba kraje, Irlandia i Ukraina, mają wspólną historię opartą na walce o niezależność i niepodległość. Doskonale rozumiemy, że Ukraińcy mają szczególną i dumną, starą kulturę i tożsamość. Na podstawie własnej historii wiemy, jak ważna jest państwowość – powiedziała.

Swego czasu, w decydującym okresie irlandzkiej historii, społeczność międzynarodowa przyznała, że nasze istnienie na przestrzeni pokoleń (jako niezależnego narodu) jest faktem. Podobnie teraz wspólnota międzynarodowa solidarnie wspiera państwowość i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji – podkreśliła Healy.