W nocy z piątku na sobotę nieznane osoby uszkodziły synagogę w dzielnicy Schoeneberg w Berlinie. Według policji pracownik ochrony gminy żydowskiej zgłosił szkodę w sobotę rano.

Kradzież mezuzy

W strefie wejściowej, która graniczy z drzwiami rabina, skradziono tradycyjną żydowską mezuzę, czyli zawieszany na framudze zamknięty w pojemniku pergamin z fragmentami Tory. Policja znalazła później drewniany pojemnik w śmieciach, ale bez dokumentu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi służba bezpieczeństwa.

Reklama

Ślady po kulach

Do incydentu w Berlinie doszło tuż po tym, gdy w piątek rano odkryto ślady po kulach na drzwiach Domu Rabina przy Starej Synagodze w Essen - przypomniała ZDF. W ostrzelanym budynku mieści się instytut historii niemiecko-żydowskiej.

Wzrost przestępstw antysemickich

W ostatnich trzech latach w Niemczech gwałtownie wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim. Od 2018 roku niemieckie służby bezpieczeństwa odnotowały znacznie więcej tego typu zdarzeń, niż w latach poprzednich - powiadomił portal.

Najnowsze dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 2021 roku odnotowują w tym względzie wzrost o prawie jedną trzecią w porównaniu z rokiem poprzednim: podczas gdy w 2020 roku doszło do 2351 przestępstw o charakterze antysemickim, rok później było ich 3027.

W tym okresie wzrosła również liczba ataków na synagogi. W 2021 roku Federalny Urząd Policji Kryminalnej odnotował 49 ataków w porównaniu z 24 takimi przypadkami rok wcześniej - podkreśliła ZDF.

Z Berlina Berenika Lemańczyk