Dziennik Gazeta Prawana logo

Media: Rosjanie wywożą z okupowanych terenów Ukrainy więźniów

1 grudnia 2022, 15:29
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rosyjscy żołnierze w Biełgorodzie
<p>Rosyjscy żołnierze w Biełgorodzie</p>/Shutterstock
Z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono około 5 tys. więźniów, aby następnie wcielić ich do rosyjskiej armii i wysłać na wojnę przeciwko ich własnej ojczyźnie - powiadomiła w czwartek przewodnicząca niezależnej organizacji pozarządowej Ruś Siedząca Olga Romanowa w rozmowie z rosyjską opozycyjną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

Tylko z zachodniej części obwodu chersońskiego, wyzwolonej 11 listopada przez ukraińskie wojska, wycofujący się najeźdźcy wywieźli około 2,5 tys. osób osadzonych w więzieniach. Skazańcy, którzy odbywali wyroki na podstawie wyroków ukraińskich sądów, zostali rozmieszczeni w dziesięciu koloniach karnych w Rosji - w obwodzie wołgogradzkim oraz Krajach Krasnodarskim i Stawropolskim, w "bezpiecznej" odległości od granicy z Ukrainą - relacjonowała Romanowa.

"Miejscowi skazańcy nie mają prawa rozmawiać z Ukraińcami"

Jak dodała, ukraińscy więźniowie są źle traktowani oraz całkowicie izolowani od osadzonych Rosjan. Nie dopuszcza się do nich adwokatów, którzy mogliby udzielić im pomocy prawnej. Miejscowi skazańcy nie mają prawa rozmawiać z Ukraińcami pod groźbą kary.

Uprowadzonych mieszkańców sąsiedniego kraju postrzega się jako obywateli Rosji, podlegających mobilizacji na wojnę z Ukrainą - w ramach kolejnej branki ogłoszonej przez Kreml lub działań podejmowanych przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera.  - podkreśliła Romanowa.

Informacje o masowej rekrutacji więźniów

Od lipca z Rosji napływają doniesienia o masowej rekrutacji więźniów i wysyłaniu ich na front. Za realizację tych działań odpowiada Jewgienij Prigożyn - biznesmen blisko związany z Kremlem i właściciel grupy Wagnera. We wrześniu w sieciach społecznościowych i mediach pojawiły się nagrania, na których widać, jak Prigożyn agituje więźniów w koloniach karnych, obiecując im wolność w zamian za udział w walkach.

W ubiegłym tygodniu szef ukraińskich władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiadomił, że tylko na odcinku frontu pomiędzy Biłohoriwką i Bachmutem w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, w działaniach zbrojnych uczestniczy około 2 tys. rosyjskich więźniów, zwerbowanych na wojnę w zakładach karnych. W październiku sztab generalny ukraińskiej armii informował, że część skazańców z Rosji próbuje uciekać z frontu i stara się wrócić do swojego rodzinnego kraju.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj