W październiku mężczyzna przyznał się do pomocy w nieumyślnym spowodowaniu śmierci Floyda. W zamian za to prokuratura odstąpiła od zarzutu pomocy w morderstwie. Czarnoskóry Kueng odbywa już wyrok federalny trzech lat więzienia za naruszenie praw obywatelskich Floyda. Wyrok stanowy i federalny odsiadywał będzie w tym samym czasie.

Reklama

Floyd zmarł 25 maja 2020 roku. Oskarżony o jego zabójstwo biały były policjant Derek Chauvin klęczał na szyi czarnoskórego mężczyzny przez 9.5 minuty. Przedstawiające to zdarzenie nagranie postronnej osoby doprowadziło do protestów w USA i na świecie.

"W ramach porozumienia o przyznaniu się do winy Kueng potwierdził m.in., że z doświadczenia i szkoleń zdawał sobie sprawę ze znacznego ryzyka, jakie stwarza ucisk skrępowanej osoby będącej w pozycji leżącej” – podała CNBC.

Prokurator Matthew Frank wielokrotnie powtarzał, że Floyd był ofiarą przestępstwa, a oskarżenie "koncentrowało się na funkcjonariuszach", którzy spowodowali jego śmierć.

Pan Kueng nie był tego dnia po prostu postronnym obserwatorem. Zrobił mniej niż niektórzy z przechodniów usiłujących przyjść z pomocą panu Floydowi - argumentował Frank.

Reklama

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski