- Samochody trafiły na okupowane tereny Donbasu w ubiegły weekend. Zbrodniczy moskiewski reżim dopuścił się kolejnego przestępstwa wobec OBWE- powiedział Cymbaluk.

16 stycznia OBWE oświadczyła, że jej personel nie jest obecny w Donbasie, a wszelkie znajdujące się tam samochody oznaczone emblematami tej organizacji "nie są wykorzystywane zgodnie z celami OBWE".

Reklama

Misja SMM OBWE w Ukrainie rozpoczęła działalność w 2014 roku. Została powołana do życia na prośbę rządu Ukrainy i uchwalona jednomyślną decyzją wszystkich 57 krajów członkowskich OBWE. Misja miała charakter cywilny, a jej przedstawiciele pełnili służbę bez broni, przez 24 godziny na dobę, we wszystkich regionach Ukrainy, w tym w obwodzie donieckim.

Pod koniec kwietnia ubiegłego roku ówczesny przewodniczący OBWE, szef polskiego MSZ Zbigniew Rau i sekretarz generalna organizacji Helga Maria Schmid ogłosili podjęcie "natychmiastowych kroków" w celu zamknięcia SMM. Przyczyną tej decyzji była niemożność kontynuacji misji w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę.