W ramach ogłoszonych przez resorty dyplomacji i finansów działań sankcjami objęto 16 osób i 31 podmiotów związanych z Wagnerem, rosyjskimi oligarchami i sektorem zbrojeniowym. - Dzisiejsze rozszerzone sankcje przeciwko Wagnerowi, podobnie jak nowe sankcje na ich współpracowników i inne spółki wspierające rosyjski kompleks wojskowy, dodatkowo ograniczą możliwości Putina, by zbroić i wyposażać swoją machinę wojenną - powiedziała w komunikacie szefowa Departamentu Skarbu Janet Yellen.

Reklama

"Znacząca transnarodowa organizacja przestępcza"

Należąca do oligarchy Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa została uznana za "znaczącą transnarodową organizację przestępczą", zaś restrykcjami objęte zostały firmy zarejestrowane w Rosji, Chinach, Luksemburgu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Republice Środkowoafrykańskiej, które świadczą usługi siłom Wagnera, m.in. dostarczając im zdjęć satelitarnych czy samolotów transportowych. Sankcjami objęto też urzędników służby więziennej zaangażowanych w rekrutację więźniów do walki na Ukrainie w ramach Grupy Wagnera.

Dodatkowo na listę sankcji trafiły firmy zaangażowane w transport uzbrojenia, dostarczanie systemów komunikacyjnych i omijanie sankcji na rzecz rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Podobne restrykcje spotkały też szefów koncernów Kałasznikowa i Ałmaz-Antej.

Reklama

Restrykcje dotknęły też Rustama Minnichanowa, wieloletniego przywódcę Tatarstanu, jednej z rosyjskich republik, a także szereg podmiotów związanych z jednym z najbogatszych Rosjan, Władimirem Potaninem.

Departament Stanu zakazał też wjazdu do USA dla kolejnych 531 rosyjskich żołnierzy uczestniczących w rosyjskiej inwazji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński