O wystąpieniu Szojgu donosiła rosyjska agencja TASS. Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu na telekonferencji ogłosił pełną kontrolę wojsk rosyjskich nad miejscowościami Sołedar, Kleszczejewka, Krasnopilia, Błagodatne, Nikołajewką w obwodzie donieckim, miejscowością Podgórne i Łobkowo na Zaporożu. Wspomniał również o "udanym" rozwoju działań wojennych w pobliżu Bachmutu i Ugledaru. Podkreślił, że wszystkie te "osiągnięcia" są wynikiem działań rosyjskich sił zbrojnych. "Szojgu nie wspomniał o aktywnym zaangażowaniu sił prywatnej firmy Grupa Wagnera".

Reklama

Jak zauważa wywiad wojskowy Ukrainy w komunikacie cytowanym przez agencję Unian, regularna rosyjska armia ma w wymienionych przez Szojgu lokalizacjach "epizodyczną rolę sił wsparcia", a głównymi siłami uderzeniowymi są najemnicy prywatnej firmy.

Informacja ta "jest wyciszana przez rosyjskie media propagandowe, co wskazuje na kontynuację konfliktu między wojskowo-politycznym kierownictwem Federacji Rosyjskiej" - analizuje ukraiński wywiad.

Reklama

Wywiad twierdzi również, że ukraińskie wojska zostały wycofane z miasta Sołedar 25 stycznia - o czym dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy informowało w oficjalnym komunikacie. "Jeśli chodzi o inne miejscowości, ich zdobycie nie zostało potwierdzone. Ukraińskie Siły Obronne nadal bronią się w każdym z wymienionych obszarów" - czytamy w oświadczeniu.