Niemiecki polityk w Warszawie spotkał się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz z szefem BBN Jackiem Siewierą. Podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami, Pistorius podkreślał wagę działania na rzecz wsparcia Ukrainy, "zwłaszcza niemieckiego i europejskiego, jak również amerykańskiego".

Reklama

Pomagamy jako Niemcy z oczekiwanymi dostawami czołgów Leopard 1A5, które przyjadą z zasobów przemysłowych z Holandii, Belgii i Danii. To bardzo pozytywny rozwój sytuacji, że w ten sposób podniesiemy zdolności obronne Ukrainy - powiedział minister obrony Niemiec.

Również z Polską mamy wspólny projekt, a mianowicie - dostarczymy Leopardy 2A6, Polska - 2A4 i uzgodniliśmy z kolegą Mariuszem Błaszczakiem, że wspólnie z Ołeksijem Reznikowem, ministrem obrony Ukrainy, spotkamy się w przyszłym tygodniu i zaprosimy te kraje na to spotkanie, które będą tworzyły koalicję czołgów Leopard 24A - zapowiedział Pistorius. Jak jednocześnie ocenił, "nie jesteśmy jeszcze u celu". - Jeszcze dołączą do nas kolejne kraje. Chodzi o to, by zebrać w tej koalicji jak najwięcej krajów - zaznaczył Pistorius.

“Dają Rosji lekcję”

Przypomniał również, że w trakcie swojej niedawnej wizyty na Ukrainie spotkał się z ukraińskimi żołnierzami przechodzącymi szkolenie z obsługi niemieckiego sprzętu wojskowego - w tym czołgów Leopard oraz przeciwlotniczych pojazdów Gepard, które Niemcy przekazały Ukrainie w październiku i listopadzie 2022. Jak wskazał, obecnie ukraińscy żołnierze udają się na poligon w Münster, gdzie będą się uczyć obsługi czołgów Leopard.

Niemiecki polityk powiedział, że Ukraińcy "dają Rosji lekcję, jeśli chodzi o zdecydowanie i odwagę". - Z pokorą i wielkim szacunkiem patrzę na dokonania Ukrainy - podkreślił, dodając, że spotkania z ukraińskimi żołnierzami uświadomiły mu, jak ważne jest wsparcie Ukrainy przez kraje NATO.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mikołaj Małecki, Jakub Borowski