Wypowiedź Syrotiuka - byłego parlamentarzysty walczącego w szeregach 5. brygady szturmowej ukraińskich sił zbrojnych - przytacza we wtorek Radio Swoboda.

Reklama

"Trzymamy mocno front"

Dla nich (Rosjan) Bachmut to symboliczna zdobycz, (chcą) nie tyle go zająć, co zniszczyć - powiedział wojskowy. Jak dodał, Władimir Putin "niczego nie zajmuje, a pozostawia spaloną ziemię". Trzymamy mocno front na naszym odcinku i możemy go trzymać. Bardzo nie chcemy dawać Putinowi takich symbolicznych prezentów - podkreślił. Zastrzegł jednocześnie: Jesteśmy żołnierzami i wykonamy wszelki rozkaz.

Reklama

Syrotiuk opisywał sytuację na południowej flance pod Bachmutem, gdzie Rosjanie starali się przeciąć trasę Kostiantyniwka-Bachmut w rejonie miejscowości Iwaniwske. Rosjanie "atakują bez przerwy, niekiedy ciągłe ostrzały artyleryjskie następują jeden po drugim" - relacjonował. Jednak próby przecięcia trasy kończyły się "wyłącznie śmiercią" szturmujących - podkreślił. Dodał, że Rosjanie rzucili do walki m.in. elitarne oddziały powietrznodesantowe.

Wróg bardzo aktywnie stosuje artylerię i metr za metrem niszczy wszystko, co żyje - czy to we wsi Iwaniwske, czy w Bachmucie. Niszczą budynek za budynkiem, w ten sposób próbują pozbawić nas możliwości obrony i wykorzystania naturalnego ukrycia - powiedział wojskowy.

Reklama

Bachmut "powinien być utrzymany" do…

Wyraził przekonanie, że Bachmut "powinien być utrzymany" do momentu, gdy armia ukraińska rozpocznie kampanie kontrofensywne, takie jak w obwodach charkowskim i chersońskim w 2022 roku. Ocenił, że "utrzymanie Bachmutu pozwala Ukrainie powstrzymywać ogólną ofensywę Putina", która "ugrzęzła w bagnach naokoło Bachmutu".

Bardzo chcielibyśmy utrzymać to ukraińskie miasto, dlatego że wkroczenie do niego wojsk Putina oznaczać będzie starcie go z powierzchni ziemi, tak jak stało się z innymi miastami - powiedział Syrotiuk.

Jeśli jednak będzie decyzja władz, to wiemy, że wojna to wielka partia (szachów), której nie można wygrać jednym ruchem; ważne jest, by Ukraina odniosła wielkie zwycięstwo - podkreślił. Wyraził przekonanie, że żołnierze, którzy "niszczą wrogów rosyjskich naokoło Bachmutu", przyczyniają się do tego zwycięstwa.