Władimir Putin wybrał się z niezapowiedzianą wizytą na okupowany od 2014 roku Krym. Odbył dwie wizyty w Sewastopolu. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z udziałem dyktatora Rosji.

Reklama

Ostatnie wizyty Putina na półwyspie odbyły się w lipcu 2020 r., kiedy wizytował stocznię Zaliw w mieście Kercz oraz w grudniu 2022 r., gdy oglądał most Krymski, łączący Rosję z okupowanym Krymem. Jako potwierdzenie tej wiadomości w Rosji opublikowano nagranie z wnętrza samochodu, za kierownicą którego jechał Putin.

Nagła zmiana planów

W sieci i rosyjskiej telewizji państwowej pojawił się film, na którym prezydenta Rosji pokazano w Sewastopolu, w towarzystwie gubernatora mianowanego przez Moskwę.

Putin - wynika z oficjalnego komunikatu - miał za pośrednictwem łącza wideo wziąć udział w otwarciu szkoły artystycznej dla dzieci. "Ale Władimir Władimirowicz przybył osobiście, ponieważ w tak historycznym dniu prezydent jest zawsze z Sewastopolem i narodem Sewastopola" - komentowały rosyjskie media.

Niespodziewana wizyta Putina na Krymie była jego pierwszą wizytą na półwyspie od czasu wysłania wojsk na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku, z wyjątkiem przejazdu przez most, łączący terytorium z kontynentalną Rosją w grudniu ubiegłego roku.

Dzień po decyzji MTK

W piątek, 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakazy aresztowania prezydenta Władimira Putina oraz prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka w Rosji Marii Lwowej-Biełowej w związku ze zbrodniami wojennymi, popełnionymi na Ukrainie .