Poza prezydentem Zełenskim nie ma dzisiaj praktycznie nikogo, kto mógłby wyjaśnić konsekwencje sytuacji, w której wojna Rosji i Ukrainy zakończyłaby się w niewłaściwy sposób. Prezydent wyraźnie to akcentuje podczas rozmów zarówno z naszymi partnerami, jak też z krajami neutralnymi - podkreślił Podolak, wskazując na potencjalne korzyści płynące z inicjatywy dyplomatycznej Kijowa wobec Pekinu.

Reklama

Urzędnik przyznał, że negocjacje ze stroną chińską są trudne. - Chiny jeszcze nie wypracowały swojego nowego stanowiska politycznego. Chodzi o to, czy chcą podjąć się roli mediatora pomiędzy Rosją i Ukrainą, czy też raczej ostrożnie pozostać z boku - oznajmił doradca prezydenta.

":Putin nie osiągnął nawet połowy celów…"

Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie; Kreml liczył na jasne deklaracje Chin dotyczące partnerstwa wojskowego i dostaw uzbrojenia do Rosji, ale się tego nie doczekał; lider ChRL uzyskał natomiast to, czego chciał, szczególnie w kwestiach dotyczących importu rosyjskich surowców mineralnych - ocenił z kolei Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy.

Xi Jinping w Moskwie

W środę zakończyła się trzydniowa wizyta chińskiego lidera w Moskwie. Xi był pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze" - podała chińska agencja prasowa Xinhua. Rosyjski dyktator miał też poprzeć tzw. plan pokojowy ChRL, nie przewidujący wycofania wojsk najeźdźcy z terytorium Ukrainy.

Komunistyczne Chiny nie potępiły agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Od początku wojny Xi Jinping wielokrotnie rozmawiał z Putinem, ale nie doszło jak dotąd do jego rozmowy z prezydentem Ukrainy Zełenskim.