Jest możliwe, że indywidualnie policjanci i żandarmi, często pod wpływem zmęczenia, popełniają czyny niezgodne z tym, czego ich nauczono w ramach szkolenia i etyki – tłumaczył Darmanin. W takich wypadkach należy ich ukarać – przyznał.

Reklama

Policja kontra protestujący

Jedno z dochodzeń dotyczy uderzenia przez policjanta w twarz protestującego w poniedziałek wieczorem w Paryżu. Cała sytuacja została nagrana i rozpowszechniona w Internecie.

Z drugiej strony prefekt paryskiej policji Laurent Nunez poinformował w piątek na Twitterze, że skieruje do prokuratury sprawę przemocy wobec policjantów . Jednocześnie udostępnił nagranie, na którym policjant upada na ziemię trafiony przez demonstrantów.

Reklama

Nie czekając na złożenie skargi przez policję, kieruję sprawę do prokuratora w Paryżu w związku z poważną przemocą, jakiej się dopuszczono wobec funkcjonariuszy – napisał Nunez.

W czwartkowych demonstracjach przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat uczestniczyło ponad 1 mln ludzi w całym kraju. W wielu miastach, w tym Paryżu, doszło do ostrych starć protestujących z policją.

Następne protesty przewidziane są na wtorek.

Marcin Furdyna