23 marca ukraińskie siły operacji specjalnych udostępniły nagranie wideo przedstawiające zniszczenie w rejonie Doniecka rosyjskiego radaru rozpoznania artyleryjskiego Zoopark-1M - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Reklama

Poważne straty Rosji

Wskazano, że wysiłki obu stron zmierzające do unieszkodliwienia radarów artyleryjskich przeciwnika są stałym elementem konfliktu, bo choć systemy te są stosunkowo nieliczne, znacznie zwiększają możliwości bojowe. Pozwalają dowódcom na szybkie zlokalizowanie i uderzenie w artylerię przeciwnika, ponieważ jednak posiadają aktywną sygnaturę elektromagnetyczną, są narażone na wykrycie i zniszczenie.

"Rosja straciła co najmniej sześć sztuk Zoopark-1M i prawdopodobnie na Ukrainie pozostała ich bardzo ograniczona liczba. Odtworzenie flot radarów rozpoznania artyleryjskiego jest prawdopodobnie kluczowym priorytetem dla obu stron, ale Rosja będzie miała z tym trudności, ponieważ systemy te opierają się na dostawach zaawansowanej technologicznie elektroniki, które zostały przerwane przez sankcje" - napisano w komunikacie brytyjskiego resortu obrony.

Reklama