56-letnia kobieta z prowincji Guangdong na południu Chin była trzecią na świecie osobą, u której potwierdzono infekcję wirusem H3N8; zmarła 16 marca – napisano w sprawozdaniu na temat sytuacji zamieszczonym na stronie internetowej WHO.

Reklama

Regionalna komisja zdrowia w Guangdongu opublikowała 27 marca raport, w którym potwierdziła, że kobieta była zakażona, nie wspominając jednak o tym, że zmarła – podkreśla „SCMP”.

Według informacji WHO mieszkanka miasta Zhongshan zachorowała 22 lutego, a 3 marca trafiła do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc. Cierpiała na liczne schorzenia współistniejące, a przed zachorowaniem miała kontakt z żywym drobiem.

Z raportu chińskich służb medycznych wynika, że kobieta miała szpiczaka mnogiego, rodzaj nowotworu krwi, który wpływa na układ odpornościowy – zaznacza hongkoński dziennik.

Badania próbek pobranych na targu, na którym przed zachorowaniem przebywała pacjentka, dały wynik pozytywny pod kątem grypy A(H3) – napisano w sprawozdaniu WHO.

Potwierdzono również, że żadna z osób z bliskiego otoczenia zmarłej nie została zakażona i nie miała objawów. Ryzyko transmisji patogenu z człowieka na człowieka oceniono jako niskie, ale podkreślono konieczność globalnego monitoringu z uwagi na ewolucję wirusów grypy.

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem H3N8 odnotowano w kwietniu 2022 roku w prowincji Henan w środkowych Chinach u czteroletniego chłopca. Drugi przypadek zdiagnozowano miesiąc później u pięciolatka z prowincji Hunan na południu kraju.

W obu tych przypadkach władze oceniły zakażenia jako odzwierzęce i uznawały ryzyko wybuchu epidemii jako niskie. Chińscy badacze ocenili, że wirus nie posiada zdolności do skutecznego przechodzenia z człowieka na człowieka.

Reklama

Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, zamieszkuje je również wiele gatunków dzikich ptaków. W kraju obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

W 2013 roku chińskie władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia człowieka inną odmianą wirusa grypy ptaków, H7N9. Ostatnia fala infekcji tym wirusem miała miejsce w styczniu 2017 roku i doprowadziła w tamtym miesiącu do 179 zakażeń i 79 zgonów.