Niemieckie Ministerstwo Obrony odniosło się do doniesień grupy medialnej Funke, która powołała się na nieoficjalne wypowiedzi rzecznika tego resortu, który miał zdradzić, że Bundeswehra chciałaby zakończyć misję w Polsce do czerwca 2023 roku. Miałoby to oznaczać m.in. wycofanie z naszego kraju systemów Patriot.

Reklama

PRZECZYTAJ OFICJALNE STANOWISKO NIEMIECKIEGO MON>>>

Zgodnie z aktualnymi planami Bundeswehry do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z terytorium Polski - podała w piątek grupa medialna Funke. Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony wyjaśnił tę decyzję tym, że: "Berlin stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe".

"O planach poinformowano kraje" - powiedział rzecznik ministerstwa obrony, cytowany przez Funke.

Stacjonowanie Patriotów w Polsce powinno zakończyć się w czerwcu, podczas gdy na Słowacji do końca roku - dodał rzecznik.

Reklama

Reuters przypomina, że Niemcy wysłały pierwsze jednostki Patriot do Polski w styczniu, natomiast na Słowację dotarły one z krajów partnerskich NATO w marcu ubiegłego roku, krótko po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, by wzmocnić obronę wschodniej flanki Sojuszu.

Reklama

Niemiecka dpa cytuje przewodniczącą niemieckiej komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann, która w wypowiedzi dla grupy Funke powiedziała: "misje muszą być stale kontrolowane i oceniane". - Jeśli sytuacja na to pozwala, to zmiana ma sens - stwierdziła i dodała:"potrzebujemy elastyczności, ponieważ nie mamy nieskończonego sprzętu".

Propozycja rozlokowania niemieckich Patriotów w Polsce została wysunięta przez Niemcy po upadku rakiety w przygranicznym Przewodowie 15 listopada ubiegłego roku.