Nakaz został wydany na podstawie oskarżenia o nielegalne przekroczenie granicy Federacji Rosyjskiej. Gdyby Grozew został zatrzymany, groziłoby mu pozbawienie wolności do 2 lat.

W grudniu ub.r. za dziennikarzem wydano list gończy. Poinformowano, że wszczęto przeciw niemu dochodzenie za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o rosyjskiej armii.

Reklama

Nawalny, Skripal, Gerrew…

53-letni Grozew nagłaśniał między innymi w portalu Bellingcat sprawę próby otrucia w 2018 roku rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii oraz takich samych prób podjętych w 2020 roku wobec krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego. Ponadto portal badał m.in. sprawę zestrzelenia w 2014 roku nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego oraz nagłaśniał zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie.

Bellingcat donosił też o próbie otrucia przez rosyjskie służby specjalne bułgarskiego biznesmena branży zbrojeniowej Emiliana Gerrewa.

Portal specjalizuje się w sprawdzaniu faktów i białym wywiadzie, czyli poszukiwaniu i weryfikacji wiadomości na podstawie jawnych źródeł. W 2019 roku Grozew został laureatem nagrody European Press Prize Investigative Reporting Award.

Ewgenia Manołowa