Negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją są obecnie niemożliwe, ponieważ "obie strony są przekonane, że mogą wygrać" - powiedział Guterres, podkreślając, że agresorem jest Rosja, która “złamała przepisy prawa międzynarodowego”.

Warunek porozumienia

Sekretarz generalny ONZ zaznaczył, że nie widzi dziś szans "na wycofanie się Rosji z okupowanych terenów", podczas gdy "Ukraina wierzy w ich odzyskanie".

Reklama

Podkreślił, że warunkiem porozumienia pokojowego w Ukrainie musi być "sprawiedliwość oraz poszanowanie dla prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych".

W tym momencie jesteśmy bardzo daleko od spełnienia tych warunków - dodał Guterres.

Wizyta Guterresa w Hiszpanii

Antonio Guterres przebywa w Hiszpanii od poniedziałku, gdzie przybył na wtorkową uroczystość wręczenia mu w klasztorze Cuacos de Yuste nagrody im. Karola V. Podczas popołudniowej ceremonii hiszpański monarcha Filip VI wręczył mu ją w uznaniu zasług Guterresa za działania na rzecz wartości europejskich oraz integracji europejskiej.

Podczas ceremonii wręczenia nagrody przyznawanej przez Akademię Europejsko-Iberoamerykańską Yuste Guterres stwierdził, że m.in. właśnie z powodu wojny na Ukrainie "wartości europejskie nigdy od czasu założenia ONZ i powstania UE nie były tak bardzo zagrożone jak teraz".

Potrzeba działań dyplomatycznych

Reklama

Dodał, że UE i świat potrzebują dziś przede wszystkim skutecznych działań dyplomatycznych.

Autor: Marcin Zatyka