Występując na konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii, gdzie odbyło się spotkanie na szczycie G7, Guterres powiedział, że obie instytucje odzwierciedlają stosunki władzy z 1945 roku i wymagają zmiany.

Reklama

Globalna architektura finansowa stała się przestarzała, dysfunkcyjna i niesprawiedliwa – powiedział. W obliczu wstrząsów gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją na Ukrainie, system Bretton Woods nie spełnił swojej podstawowej funkcji globalnej sieci bezpieczeństwa.

W Hiroszimie Guterres mówił również, że czuł, jak na szczycie G7 wśród krajów rozwijających się wzrosła świadomość, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby zreformować przestarzałe instytucje lub „usunąć frustracje” Globalnego Południa.

Gospodarka Indii wzrośnie w tym i przyszłym roku o ponad 6 proc., jak podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim World Economic Outlook w styczniu tego roku.

Chiny i Indie razem będą odpowiadać za około 50 proc. światowego wzrostu w 2023 roku, powiedział wówczas główny ekonomista MFW i dyrektor działu badań Pierre-Olivier Gourinchas.

Siła gospodarcza bogatej grupy G7 zmniejszyła się w ciągu ostatnich 30 lat, odpowiadając obecnie za 29,9 proc. światowego PKB w 2023 r. w porównaniu z 50,7 proc. w 1980 r., według MFW.

Zobaczymy teraz, jaki będzie wpływ dyskusji, które odbyły się tutaj, w Hiroszimie – powiedział Guterres. Członkowie G7 mogli dyskutować z niektórymi przedstawicielami najważniejszych gospodarek wschodzących na świecie, dodał.

Reklama

Japonia, gospodarz G7, zaprosiła do Hiroszimy przywódców z tzw. Globalnego Południa. Wśród zaproszonych znaleźli się premier Indii Narendra Modi, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i prezydent Indonezji Joko Widodo.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

W Bretton Woods pod koniec drugiej wojny światowej powołano Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, instytucje, które miały dbać o nowy ład finansowy świata zachodniego. System Bretton Woods był reakcją na wielki kryzys ekonomiczny lat 30. XX w.