Nawalny w zeszłym miesiącu poinformował, że wszczęto przeciwko niemu "absurdalne" śledztwo w sprawie terroryzmu, a zarzut ten może skutkować wyrokiem nawet 30 lat pozbawienia wolności.

Reklama

W aktach sądowych stwierdzono, że zarzuty wobec Nawalnego dotyczą sześciu różnych artykułów rosyjskiego kodeksu karnego i obejmują m.in. rehabilitację nazizmu, utworzenie organizacji ekstremistycznej, publiczne nawoływanie do działalności ekstremistycznej, nakłanianie obywateli do łamania prawa, finansowanie działalności ekstremistycznej.

"Cóż, Aleksiej, masz teraz poważne kłopoty…"

W tweecie opublikowanym przez jego współpracowników Nawalny napisał: "Cóż, Aleksiej, masz teraz poważne kłopoty… Prokuratura Generalna oficjalnie dostarczyła mi 3828 stron opisujących wszystkie zbrodnie, które popełniłem w czasie, gdy byłem już uwięziony".

Aleksiej Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem opozycjonisty zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku polityk usłyszał kolejny wyrok - dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Dwa miesiące później Nawalny został oskarżony w następnej sprawie, dotyczącej "tworzenia organizacji ekstremistycznej", natomiast w październiku do listy zarzutów dodano m.in. "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu".

Nawalny przebywa obecnie w kolonii karnej w Mielechowie, około 250 na wschód od Moskwy.