Podczas czwartkowej konferencji prasowej były szef MON Tomasz Siemoniak mówił m.in. o tym, że Platforma Obywatelska od lat apeluje o priorytet rozbudowy obrony przeciwrakietowej. - Rząd premier Ewy Kopacz w kwietniu 2015 r. podjął decyzję o zakupie ośmiu baterii Patriot, są stosowne dokumenty. Za sprawą PiS-u, ministra Antoniego Macierewicza, ta sprawa została odłożona na wiele lat. Nie ma do tej pory w służbie polskich baterii Patriot, w związku z tym musimy polegać na sojusznikach - stwierdził Siemoniak.

Reklama

Do słów polityka KO na Twitterze odniosło się Ministerstwo Obrony Narodowej. "Prostując Pana słowa - kiedy PiS obejmowało rządy, system obrony przeciwlotniczej nie istniał. Nie dokonaliście żadnego zakupu w tym obszarze" - napisał resort obrony. "Od 2015 roku zapewniliśmy żołnierzom system Patriot, system Mała Narew, zestawy Piorun i zestawy Pilica" - podkreśliło MON.

W odpowiedzi Siemoniak opublikował na Twitterze zdjęcie wpisu wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka z 14 października 2022 r. "Zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony przeciwlotniczej. Mamy Pioruny, zestawy Pilica, małą Narew i Patrioty. Dzięki staraniom rządu PiS nasze niebo jest bezpieczne. Nie musimy przystępować do proponowanych przez Niemcy programów zakładających budowę mniej zaawansowanego systemu" - podkreślił wówczas Błaszczak.

Reklama

"Proszę o informację o wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej 'zbudowanym' przez ministra Błaszczaka" - napisał w czwartek Siemoniak, dodając, że - według niego - to "kompromitująca nieprawda". "Ja na konferencji mówiłem o decyzji Rady Ministrów z kwietnia 2015 o zakupie 8 baterii Patriot - to Państwo chcą prostować? Łatwo sprawdzić jak było i co dalej się w sprawie działo. W czerwcu 2023 nie ma w służbie i działaniu ani jednej polskiej baterii Patriot" - napisał.

Według Siemoniaka, "system obrony przeciwlotniczej oczywiście istniał w 2015 r., ale wymagał radykalnej modernizacji"."Stąd nasze decyzje poprzedzone kilkuletnimi skomplikowanymi przygotowaniami. To są kwestie kilkudziesięciu mld zł i dziesiątków lat zobowiązań. Nie wystarczyło Państwu 8 lat na zakup 8 baterii Patriot, Macierewicz zmarnował co najmniej kilka lat, a obecny minister nie do końca to naprawił" - stwierdził Siemoniak.

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka