"Warunki na szlakach w Beskidach są dobre. Zachmurzenie rano było duże. Temperatura w górach – na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach, wynosiła 11-12 stopni C. W dolinach było kilka stopni więcej. Turyści powinni pamiętać o możliwych burzach. Szczególnie w wyższych partiach Beskidów pogoda może być bardzo zmienna" – podali goprowcy.

Reklama

Szlak żółty otwarty

Babiogórski Park Narodowy poinformował, że można korzystać ze szlaku żółtego, tzw. Akademickiej Perci, który służy tylko do podejścia na Babią Górę.

Czasowo zamknięty jest żółty szlak z Targanic na Jawornicę. Leśnicy prowadza tam cięcia pielęgnacyjne w drzewostanie. Aby dotrzeć do szczytu Jawornicy lub Potrójnej zalecają oni korzystanie z alternatywnego szlaku lub rozpocząć wędrówkę z miejscowości Rzyki. Prace leśne trwają też na szlaku czerwonym z Międzybrodzia Bialskiego na Czupel.

Reklama

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Ratownicy GOPR podali, że szczególnie przydatne mogą się okazać aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi na smartfony. Na wycieczkę trzeba się odpowiednio ubrać. Należy mieć nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest odpowiednie obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Autor: Marek Szafrański