Jest to inicjatywa ponadpartyjna, zgłoszona przez polityka Partii Republikańskiej i przedstawiciela Demokratów. Według pomysłodawców tej uchwały prowokacja nuklearna Kremla powinna skutkować "natychmiastową odpowiedzią", w tym uruchomieniem przez NATO klauzuli sojuszniczej, czyli zapisów o zbiorowej obronie zawartych w art. 5 traktatu północnoatlantyckiego - powiadomił portal amerykańskiego tygodnika "Newsweek".

Reklama

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, podpisali pod koniec maja umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem. W połowie czerwca białoruski autorytarny lider Alaksandr Łukaszenka oznajmił, iż Białoruś jakoby już zaczęła otrzymywać rosyjskie pociski jądrowe - przypominały w ostatnich tygodniach amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) i agencja Reutera.

Gen. Budanow: Na Białoruś nie przywieziono ani jeden głowicy jądrowej

Na Białorusi trwają przygotowania do przyjęcia rosyjskich pocisków nuklearnych, szykowane są miejsca przechowywania tej broni. Niemniej, dotychczas nie przewieziono tam jeszcze ani jednej głowicy jądrowej - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.

Ostrzeżenie Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w czwartek, że Rosja rozpatruje scenariusz "aktu terroru z emisją promieniowania" w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomiono, są to dane wywiadu ukraińskiego, które Kijów przekazał krajom partnerskim.

Wciąż widzimy lekkomyślną retorykę jądrową Rosji. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Moskwa wyszła z (układu rozbrojeniowego) Nowy START. Podjęła też decyzję o rozlokowaniu broni nuklearnej na Białorusi - zauważył 14 czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W ostatnich miesiącach władze w Waszyngtonie konsekwentnie podkreślają, że nie dostrzegają oznak wskazujących na przygotowywanie się Rosji do użycia broni jądrowej.