Z działań Rosji można wywnioskować, że okupanci rzeczywiście obawiają się, że siły zbrojne Ukrainy będą w stanie wkrótce utworzyć most lądowy do Przesmyku Krymskiego i wkroczyć na Krym, pisze portal.

Dziennikarze po analizie nowych zdjęć satelitarnych twierdzą, że Rosjanie w obawie przed ofensywą sił zbrojnych Ukrainy zbudowali liczne linie obronne na okupowanym Krymie; mają one utworzyć na północy Krymu zintegrowaną linię obrony od miasta Krasnoperekopsk do miasta Dżankoj.

Reklama

Większość okopów, zgodnie ze zdjęciami, została wykopana przez armię rosyjską po jej wycofaniu się z Chersonia w listopadzie. Zdjęcia satelitarne pokazują, że rosyjskie wojsko często buduje fortyfikacje w pobliżu wiosek, a nawet na terenach zaludnionych.

Jak informuje portal, prywatny satelita Planet Labs zarejestrował nową rosyjską bazę wojskową niedaleko Symferopola. W niej są koszary, a także setki ciężarówek, pojazdów terenowych i cystern przewożących paliwo.

Ukraina ma szansę na wyzwolenie Krymu?

Były dowódca US Army w Europie gen. Ben Hodges powiedział, że Ukraina ma szansę na wyzwolenie Krymu do końca lata, ale potrzebuje wsparcia militarnego z Zachodu – w tym dostaw systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS.