Izraelskie siły zbrojne poinformowały w komunikacie, że przygotowania obejmują „szeroką gamę ofensywnych planów operacyjnych”, w tym „połączony i skoordynowany atak z powietrza, morza i lądu”.

Reklama

Bataliony IDF i żołnierze są rozmieszczeni w całym kraju i są przygotowani do podniesienia gotowości na następne etapy tej wojny, z naciskiem na znaczącą operację lądową – dodano w oświadczeniu cytowanym przez Times of Israel.

Według portalu oczekuje się, że wojsko rozpocznie inwazję lądową na Strefę Gazy, ale jej zakres i termin mogą być uzależnione od czynników operacyjnych, takich jak ewakuacja palestyńskich cywilów z północnej części terytorium i narastające napięcia na granicy Izraela z Libanem.

Wcześniej w sobotę IDF informowały, że prowadzą ataki z powietrza na wiele celów związanych z organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy.

Oblężenie Strefy Gazy

Władze Izraela ogłosiły 7 października oblężenie Strefy Gazy, odcięły dostawy prądu, wody, gazu i żywności, a wojsko rozpoczęło intensywne bombardowania tego palestyńskiego terytorium. To odpowiedź na brutalny atak bojowników Hamasu, w którym zginęło w Izraelu co najmniej 1300 osób, a około 150 uprowadzono.