Adwokat Striełkowa Aleksandr Mołochow informuje, że podczas rozprawy poprosił o zwrócenie sprawy karnej z powrotem do prokuratury, ale sąd nie przychylił się do tego. Rozprawa Striełkowa zaplanowana jest na 14 grudnia i, ponieważ została utajniona, ma się odbyć za zamkniętymi drzwiami - również wbrew żądaniom oskarżonego i jego obrońcy, którzy domagali sie jawności.

Reklama

Girkin na swoim kanale w serwisie Telegram aktywnie krytykował rosyjskie dowództwo wojskowe i samego Władimira Putina za przebieg wojny w Ukrainie. Striełkow popierał wojnę, ale uważał, że Moskwa przegrywa ją z powodu niekompetencji kierownictwa.

Poszukiwany na Ukrainie, skazany w Holandii

Emerytowany oficer FSB był zaangażowany był w aneksję Krymu i początkową fazę wojny we wschodniej Ukrainie. Na Ukrainie wszczęto przeciwko niemu sprawy z artykułów o terroryzmie, morderstwach, torturach i łamaniu suwerenności państwowej. Wywiad wojskowy wyznaczył nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów za jego schwytanie.

Z kolei sąd w Holandii skazał go zaocznie na karę dożywotniego pozbawienia wolności za udział w zestrzeleniu Boeinga 777 linii Malaysia Airlines 2014 roku. W katastrofie zginęło 298 osób.