Niezidentyfikowane osoby zerwały z choinki ozdoby oraz połamały jej gałązki. Po przywróceniu dekoracji studenci zaczęli trzymać przy drzewku warty, czym zyskali sobie w mediach społecznościowych przychylność wielu użytkowników.

Reklama

Pod adresem studentów padają groźby

Niektórzy z nich grozili jednak studentom, oświadczając, że "takie uroczystości i symbole są w kraju muzułmańskim niedopuszczalne".

Chociaż zgodnie z oficjalnymi danymi ludność Turcji stanowią w ponad 99 proc. muzułmanie, kraj jest - zgodnie z konstytucją - świecki.

Część z komentujących zamieszczane na platformie X posty użytkowników zaznaczyło, że studenci "sprzeciwiają się wartościom narodowym", a sami są "sympatykami terroryzmu". W komentarzach pojawiły się też zdjęcia broni, mające "ostrzec obrońców choinki".

Reklama

Boże Narodzenie w Turcji

W największych miastach Turcji - jak Stambuł, Ankara czy Izmir - zobaczyć można świąteczne dekoracje, montowane z okazji świętowanego w kraju Nowego Roku. Część z nich przypomina te, które ustawiane są w krajach chrześcijańskich z okazji świąt Bożego Narodzenia - zaznaczył dziennik "Daily Sabah".

W niektórych miastach Turcji organizowane są też jarmarki świąteczne, a w Stambule - największej metropolii kraju - Boże Narodzenie obchodzi się w różnych językach w zabytkowych kościołach tego miasta.