Ministerstwo rybołówstwa i infrastruktury Wysp Owczych poinformowało w swoim komunikacie o zawarciu porozumienia.

Wyemitowany pod koniec kwietnia bieżącego roku reportaż śledczy "Wojna cieni" telewizji publicznych krajów nordyckich wykazał, że Rosjanie mogą wykorzystywać terytorium Wysp Owczych także do przygotowywania aktów sabotażu.

Reklama

Według dziennikarzy dwa rosyjskie statki rybackie ze sprzętem wojskowym ponad 200 razy zawijały do portów na wyspach w latach 2015-22.

Reklama

Porty Wysp Owczych poza kontrolą? Media alarmują

Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji. Farerskie media alarmowały, że porty Wysp Owczych nie są wystarczająco kontrolowane.

Przeciwko umowie z Rosją protestowali politycy w Danii oraz Wielkiej Brytanii, a także część koalicji rządowej Wysp Owczych. Z powodu nacisku Brytyjczyków w farersko-rosyjskim porozumieniu znalazł się zapis, mówiący o zakazie połowów przez Rosjan w pobliżu Szetlandów, gdzie działa przemysł naftowy.

Władze Danii krytykowały przedłużenie umowy

Umowa z Rosją po raz pierwszy została zawarta przez Wyspy Owcze w 1977 roku, następnie była negocjowana na okres kolejnych lat. Po ubiegłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę przedłużenie umowy na 2023 rok wzbudziło krytykę władz Danii. Wyspy Owcze, choć są terytorium zależnym od Kopenhagi, to mogą samodzielnie decydować w kwestii rybołówstwa.

Reklama

Współpraca z Rosjanami daje Wyspom Owczym miejsca pracy oraz przynosi korzyści gospodarcze, pozwalając na zmniejszenie dotacji z Danii i większą niezależność archipelagu od rządu w Kopenhadze.