Historyczna frekwencja

Historyczna frekwencja w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku daje panu ważny mandat w ważnych czasach. Z przyjemnością oczekuję współpracy z panem, by pokazać, że demokracje mogą sprostać wyzwaniom, które mają największe znaczenie w życiu naszych narodów - głosi list prezydenta Bidena, zamieszczony w środę na stronie Kancelarii Premiera RP.

NATO

Reklama

Wkład Pana narodu w bezpieczeństwo sojuszników na wschodniej flance NATO, przyjęcie żołnierzy USA, determinacja, by przekroczyć cele finansowe NATO związane z obronnością stanowią przykład. Z przyjemnością oczekuję na partnerską współpracę z panem, by móc zrealizować cele związane z militarną modernizacją i jeszcze bardziej wzmocnić sojusz NATO - czytamy.

Reklama

Bezpieczeństwo energetyczne Europy

Biden podkreślił w swym liście, że Stany Zjednoczone wysoko cenią "strategiczne partnerstwo z Polską w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego". - Jesteśmy dumni, że Polska wybrała USA na swego partnera (w budowie) pierwszej siłowni nuklearnej. (...) Współpraca w obszarze cywilnej energii nuklearnej stanowi fundament naszych więzi gospodarczych i jest wyrazem naszej wspólnej determinacji, by wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy oraz zająć się problemem kryzysu klimatycznego - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Współpraca dotycząca Ukrainy

Z przyjemnością oczekuję kontynuacji naszej bliskiej współpracy dotyczącej Ukrainy, która broni swej suwerenności i integralności terytorialnej przed brutalną agresją Rosji. Jesteśmy wdzięczni za to, że Polska (...) ułatwia wspieranie Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, jak i za hojność, jaką polskie rodziny okazały milionowi ukraińskich uchodźców, dla których otworzyły swe domy i serca. Widziałem tę determinację i hojność na własne oczy podczas moich podróży do Warszawy - czytamy w liście.

Raz jeszcze składam płynące z głębi serca gratulacje i najlepsze życzenia wszelkich sukcesów w Pana służbie na rzecz polskiego narodu. Jestem przekonany, że razem zdołamy zapewnić postęp w kwestiach dotyczących naszego wspólnego dobrobytu, bezpieczeństwa i demokratycznych wartości - napisał na zakończenie prezydent Joe Biden.