Protest został zorganizowany przez organizację Extinction Rebellion (XR) w pobliżu dawnej siedziby banku ING. Organizacja domaga się od niego, aby zaprzestał finansowania przedsięwzięć szkodliwych dla klimatu. Media wskazują, że holenderski bank wyprowadził się ze starej lokalizacji 10 lat temu. - Lokalizacja jest symbolicznie związana z ING - odpowiada rzecznik XR.

Reklama

Autostrada A10 przebiegająca przez Zuidas, centrum finansowe Amsterdamu, została zablokowana w godzinach porannych. Władze miasta nie wyraziły zgody na taką demonstrację i wprost nazwały działania aktywistów klimatycznych nieodpowiedzialnymi. Rzecznik burmistrz Femke Halsemy wskazywał na to, iż blokada może stanowić zagrożenie dla życia ze względu na utrudnienia dojazdu do zlokalizowanego nieopodal szpitala uniwersyteckiego.

Aktywiści odklejeni

Około godziny 16 funkcjonariusze policji przystąpili do usuwania działaczy z autostrady. Część z nich przykleiła się nawierzchni drogi. Jak relacjonują media przejeżdżający kierowcy różnie reagowali na protest XR, niektórzy podnosili kciuk w górę, inni zaś środkowy palec.

Reklama

Sobotnia akcja Extinction Rebellion przypomina wcześniejszą próbę blokady autostrady A12 w Hadze. Organizacja od początku września przez 27 dni z rzędu podejmowała próbę zablokowania jednej z najważniejszych arterii miasta, domagając się od rządu Holandii wstrzymania dotacji na wydobycie paliw kopalnych.