Pasażer samolotu przesłał nadawcy KATU-TV zdjęcie przedstawiające dziurę w boku samolotu obok siedzeń pasażerskich. Linie lotnicze podały, że samolot ze 174 pasażerami i sześcioma członkami załogi wylądował bezpiecznie.

Evan Smith, który był wśród osób na pokładzie, powiedział KATU, że chłopcu siedzącemu obok matki wiatr wyrwał z samolotu koszulkę. - Matka go trzymała – dodał. - Usłyszeliśmy duży, głośny huk z tyłu, po lewej stronie. Rozległ się świszczący dźwięk i natychmiast uruchomiono wszystkie maski tlenowe i wszyscy je założyli.

Inny pasażer, Kyle Rinker, powiedział CNN: To było naprawdę nagłe. Samolot wznosił się i okno wypadło. Ja nie zauważyłem tego, dopóki nie zdjęliśmy masek tlenowych.

Reklama

Jeszcze inna pasażerka, Emma Vu, powiedziała CNN, że wysłała rodzicom SMS-a z hasłem stosowanym w sytuacjach awaryjnych, aby poinformować ich o tym, co dzieje się w samolocie. - Nigdy wcześniej nie musiałem z tego korzystać, ale wiedziałam, że to jest ten moment - mówiła.

Emma powiedziała, że ludzie po obu jej stronach oraz stewardessy pocieszali ją i zapewniali, że „wszystko będzie dobrze”.

Fakt, że wszyscy byli trochę przerażeni. Stewardessy poświęciły tyle czasu, abym poczuła się, jakbym była jedynym pasażerem – szczerze mówiąc, to było naprawdę miłe – dodała Vu.

Uziemione samoloty

W oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną w piątek wieczorem Alaska Airlines podały: „Dziś wieczorem, wkrótce po starcie, podczas lotu nr 1282 z Portland w stanie Oregon do Ontario w Kalifornii doszło do incydentu”.

W sobotę rano firma oświadczyła, że podjęła „krok zapobiegawczy i tymczasowo uziemiła naszą flotę 65 samolotów Boeing Max-9”.

Zgodnie z informacjami podanymi przez ryneklotniczy.pl, uziemienie obejmuje również nowoczesne samoloty przewoźników z Panamy, Meksyku i Islandii, które obsługują loty do USA za pomocą B737 MAX 9. "Copa Airlines uziemi 29 samolotów typu MAX, AeroMexico 19, a z floty Icelandair zostaną wycofane cztery maszyny" — informuje portal. Dodatkowo, portal zaznacza, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego do tej pory nie wydała żadnego oświadczenia na ten temat. Tymczasem, linie lotnicze Turkish Airlines podjęły decyzję o uziemieniu samolotów typu MAX.

Reklama

Komunikat z Polski

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował: Polscy przewoźnicy lotniczy nie posiadają w swoich flotach samolotu Boeing 737-9 MAX. PLL LOT, Enter Air oraz Buzz użytkują maszyny Boeing 737-8 MAX, które nie zostały objęte wyłączniem z eksploatacji.