Miasto, którego ruiny pokryte są dziś gęstą warstwą roślinności i które opustoszało przypuszczalnie ok. tysiąc lat temu, mogło mieć od 10 tys. do 100 tys. mieszkańców.

Wielkie odkrycie w Amazonii

Odkrycie to, jak pisze ekwadorski portal "El Universo", "zmienia to, co dotąd wiedzieliśmy o historii pierwotnych ludów Amazonii".

Reklama

Stephen Rostain, dyrektor ds. badań we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, kierujący ekipą, która dokonała tego wielkiego odkrycia, podsumowując jego znaczenie podkreślił, że "powinno ono zmienić nasze poglądy na znaczenie kultury ludów amazońskich".

Większość ludzi wyobraża sobie małe grupy tubylców, prawdopodobnie nagich, którzy żyją w prymitywnych chatach i ryją prostymi narzędziami w ziemi, tymczasem te starożytne ludy mieszkały w skomplikowanych społecznościach miejskich - powiedział na konferencji prasowej Rostain.

Domy i place tego dużego starożytnego miasta były połączone siecią dróg i kanałów, obecnie mało widoczną, ponieważ pokryła ją przez wieki gęsta roślinność.

Odnalezienie starożytnego miasta, ukrytego w gęstwinie amazońskiej puszczy dziewiczej, zmieni, zdaniem badaczy, dotychczasowy stan wiedzy o kulturze ludów pierwotnie zamieszkujących Amazonię. Jakkolwiek od dawna znane są starożytne miasta Ameryki Łacińskiej, zbudowane na wyżynach, jak cel turystów z całego świata słynne Macchu Picchu w Peru, dotąd sądzono, że prymitywni mieszkańcy Amazonii prowadzili koczownicze życie bądź żyli w niewielkich osiedlach.

"Powinniśmy zmienić wyobrażenia o tym, czym jest kultura i cywilizacja"

Reklama

Mamy eurocentryczne pojęcie o ludzkiej cywilizacji, ale odkrycie, o którym mówimy, pokazuje, iż powinniśmy zmienić te nasze wyobrażenia o tym, czym jest kultura i cywilizacja - powiedział Rostain.

Naukowcy, którzy odkryli starożytne miasto w ekwadorskiej części Amazonii, szczegółowo opisują w swym sprawozdaniu jego strukturę: sieć krzyżujących się ze sobą dróg jest bardzo złożona, niektóre łączą bardzo odległe od siebie punkty miasta. Ulice mają po obu stronach rowy, które prawdopodobnie służyły do odprowadzania nadmiaru wody.

Niektóre bardziej okazałe domy otoczone są rodzajem wałów, które służyły, jak sądzą badacze, zapewnieniu bezpieczeństwa ich mieszkańcom.