Ofiarą śmiertelnąorkanu jest 84-letni mężczyzna z Fife w Szkocji, pasażer samochodu, który wpadł na powalone drzewo. Z kolei w Irlandii Północnej jedna osoba została ranna po tym, jak uderzył w nią fragment przewróconego przez wiatr rusztowania.

Reklama

Brak prądu, zakłócenia w transporcie

Wskutek zerwania linii wysokiego napięcia setki tysięcy osób nie miało przez noc elektryczności, orkan spowodował także potężne zakłócenia w transporcie lotniczym, kolejowym, drogowym i promowym.

W samej tylko Republice Irlandii prądu w poniedziałek rano nie miało 235 tys. odbiorców, podał tamtejszy operator sieci energetycznej, ESB. W Irlandii Północnej dotknęło to 53 tys. osób, a w północno-zachodniej Anglii, w Szkocji oraz Walii - kolejnych 30 tys. Ze względu na trudne warunki pogodowe przywracanie dostaw prądu może potrwać do wtorku wieczorem.

W Irlandii w szczytowym momencie, w niedzielę wieczorem, prędkość wiatrów dochodziła do 137 km/godz., z kolei w Wielkiej Brytanii, a konkretnie we wschodniej Szkocji, zanotowano nawet 172 km/godz.

Z powodu silnych wiatrów odwołano dziesiątki lotów, a szereg innych przekierowano na inne lotniska. Np. samolot linii easyJet z Edynburga do Bristolu został skierowany do Paryża, a ponieważ miał to być lot krajowy, wielu pasażerów nie miało paszportów, zatem nie mogło opuścić lotniska.

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

W Szkocji w niedzielę wieczorem wstrzymano cały ruch pociągów. Na sporej części tras jeszcze nie został on przywrócony. Na wszystkich głównych trasach kolejowych w Anglii profilaktycznie wprowadzono ograniczenie prędkości do 80 km/godz. Odwołano też dziesiątki połączeń promowych, w szczególności pomiędzy wyspami w Szkocji.

Nadciąga kolejny orkan

Większość ostrzeżeń w związku z orkanem Isha, zarówno wprowadzonych przez brytyjski urząd meteorologiczny Met Office, jak i irlandzki Met Eireann, już wygasła - według stanu z wczesnego popołudnia w poniedziałek w mocy pozostaje tylko ostrzeżenie koloru żółtego na zachodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Irlandii.

Ale służby meteorologiczne obu krajów już ostrzegają przed kolejnym orkanem nadchodzącym nad Wyspy Brytyjskie. Z powodu Jocelyn ostrzeżenie koloru pomarańczowego obowiązywać będzie we wtorek i środę w północno-zachodniej części Irlandii i w północno-zachodniej Szkocji, zaś koloru żółtego na pozostałej części Irlandii, w Irlandii Północnej, w pozostałej części Szkocji, w całej Walii i w północnej i środkowej Anglii.