Witold Leśniak, polski konsul w Stambule, regularnie uczestniczy w różnych mszach w wielu kościołach w Stambule i tym razem przypadkowo znalazł się w świątyni, w której doszło do ataku. W tamtym momencie w kościele było już około 35 osób. Skoro celem miał być konsul, dlaczego napastnicy strzelali do obywateli Turcji? - zapytał minister.

Reklama

Yerlikaya ujawnił, że napastnicy korzystali z pojazdu na polskich tablicach rejestracyjnych, który wjechał do Turcji w 2022 r., jednak do momentu ataku nie był używany.

A policjantów… nie było

Lokalne media poinformowały, że wobec funkcjonariusza policji przydzielonego do patrolowania okolicy kościoła toczy się śledztwo w związku z nieobecnością na stanowisku.

Szef tureckiego MSW zaznaczył, że atak różnił się od typowego działania tzw. Państwa Islamskiego, które wzięło za niego odpowiedzialność. Organizacja oświadczyła, że zamach był odpowiedzią na wezwanie przywódcy IS do zabijania Żydów i chrześcijan na całym świecie.

Zginął 52-letni obywatel Turcji

Yerlikaya dodał, że w trakcie incydentu broń obu napastników zacięła się, co sugeruje, że mógł to być czynnik uniemożliwiający terrorystom osiągnięcie celu, jakim było zabicie większej liczby osób.

W wyniku niedzielnego ataku zginęła jedna osoba, 52-letni obywatel Turcji. Tureckie media informowały wcześniej, że w trakcie zamachu w kościele znajdował się polski konsul z dziećmi. Tego samego dnia telefoniczną rozmowę odbył z nim prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Zamachowców - obywateli Rosji i Tadżykistanu - schwytano tego samego dnia w nocy.