"Kościół jest aktywny w hotelarstwie w różnych obszarach, od hoteli wellness po sportowe" - informuje portal 24.hu. Inwestycje podjęte przez kilka diecezji i zakonów były w ostatnich latach możliwe dzięki rządowej pomocy - dodaje. Pieniądze miały być wydane na zakup nieruchomości, remonty i rozbudowę budynków.

Reklama

"Biznes na świeckiej turystyce"

Według portalu w większości badanych przypadków chodziło o robienie biznesu na świeckiej turystyce. "Jedna z diecezji otworzyła hotel sportowy obok stadionu piłkarskiego" - zaznacza 24.hu. Zdarzały się jednak odwrotne przypadki, kiedy hotel został przekształcony na potrzeby religijne - dodaje.

Reklama

Wśród przykładów inwestycji kościelnych portal wymienia m.in. otwarty przez jezuitów czterogwiazdkowy hotel w Dobogoko na północ od Budapesztu, hotel w Koszeg na zachodzie kraju otwarty przez benedyktynów, nieruchomość w Veszprem czy hotel w Ostrzyhomiu na północy kraju.

Kościół dostaje pieniądze od Orbana

Rząd Viktora Orbana przeznacza znaczne fundusze na renowację kościołów. Jak zaznaczają media, uważa on Kościół za swego „naturalnego sojusznika”, dlatego zapewnia mu wsparcie finansowe „w najszerszym możliwym zakresie”.