Zapytane o to ministerstwo spraw wewnętrznych i policja federalna stwierdziły, że nie chcą przedstawiać żadnych prognoz dotyczących rozwoju migracji.

Reklama

Według organizacji ONZ ds. uchodźców UNHCR ponad sześć milionów ludzi uciekło z Ukrainy od początku wojny. Na samej Ukrainie są również miliony przesiedleńców wewnętrznych. Według federalnego MSW w Niemczech przebywa obecnie 1,1 miliona obywateli Ukrainy, którzy wjechali do tego kraju od 2022 roku, przypomina "Welt".

Ekspert mówi o masowym exodusie

Reklama

Ekspert partii CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter uważa, że Europa ponosi większą niż kiedykolwiek odpowiedzialność za Ukrainę. Państwa wspierające muszą teraz znacznie zwiększyć pomoc wojskową w obliczu amerykańskiego wahania.Jeśli nie zmienimy naszej strategii wspierania Ukrainy, najgorszy scenariusz masowego exodusu z Ukrainy i rozszerzenia wojny na państwa NATO stanie się znacznie bardziej prawdopodobny. W takim przypadku dziesięć milionów uchodźców to raczej niskie założenie, powiedział Kiesewetter w rozmowie z "Welt am Sonntag".

Największy ruch uchodźców od 80 lat

Badacz migracji Gerald Knaus podziela tę ocenę: Gdyby Ukraina przegrała wojnę, do UE mogłoby przybyć znacznie więcej niż dziesięć milionów uchodźców. Już teraz jest to największy ruch uchodźców w Europie od lat czterdziestych XX wieku.

Pomimo obecnych problemów na Ukrainie niemiecki rząd zakłada, że kraj ten dysponuje środkami militarnymi i finansowymi pozwalającymi na utrzymanie obrony i stabilności kraju do końca 2024 roku, pisze "Welt".