Turner wezwał prezydenta Joe Bidena, by odtajnił "wszystkie informacje związane z tym zagrożeniem, tak aby Kongres, administracja i nasi sojusznicy mogli otwarcie rozmawiać o działaniach, które należy podjąć w odpowiedzi na zagrożenie".

Reklama

Reakcja Sullivana

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że w czwartek spotka się z Turnerem i innymi kongresmanami zajmującymi się kwestiami bezpieczeństwa i obrony. Wyraził zdziwienie tym, że Turner wypowiedział się publicznie przed tym zaplanowanym spotkaniem.

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson - również republikanin - powiedział, że nie ma powodu do wzniecania publicznie niepokoju.

Czego dotyczy zagrożenie?

CNN donosi, że Turner udostępnił wszystkim członkom Kongresu do wglądu informacje wywiadowcze, które można "powiązać z Rosją". Informatorzy telewizji określają zawartość przekazanych dokumentów jako "bardzo wrażliwą".

Jeden z rozmówców stacji, który miał dostęp do danych wywiadu, potwierdził, że "jest to wysoce niepokojąca, pilna sprawa, dotycząca zdolności destabilizacyjnej obcego potencjału militarnego". - Chodzi o zdolności rosyjskie, o których niedawno się dowiedzieliśmy - dodał informator.

Jak pisze Reuters powołujący się na "dwa źródła znające sprawę", oświadczenie Turnera jest "związane z Rosją i operacjami w przestrzeni kosmicznej".