Jak stwierdza opublikowany komunikat Biden "przypomniał swoje stanowisko, iż operacja militarna nie powinna mieć miejsca bez wiarygodnego i możliwego do realizacji planu zapewniającego bezpieczeństwo cywilów w Rafah".

W tym mieście położonym na południu Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem, schroniło się ok. miliona mieszkańców Strefy, którzy uciekli przed nacierającą armią izraelską.

Reklama

Reuter zauważa, że było to już drugie w ciągu niecałego tygodnia ostrzeżenie Bidena skierowane do Netanjahu w tej sprawie.

Wcześniej, na początku lutego, Biden określił izraelską operację militarną w Gazie jako "przesadzoną" i wyraził "poważne zaniepokojenie" wzrastającą liczbą ofiar wśród ludności cywilnej.

Rozmowa dotyczyła też trwających negocjacji na temat uwolnienia zakładników przetrzymywanych już od 132 dni przez Hamas. Jak stwierdza komunikat Biden zapewnił swojego rozmówcę, że dokłada wszelkich starań aby doprowadzić do ich uwolnienia.

Reklama

Atak Hamasu na Izrael

Podczas ataku na Izrael 7 października ub. r. wspierany przez Iran Hamas zabił - według danych izraelskich - ok. 1200 osób i uprowadził 253 zakładników.

W odpowiedzi Izrael zaatakował z powietrza i lądu Strefę Gazy zabijając - według danych palestyńskich - 28 663 jej mieszkańców, w większości cywilów i zmuszając do ucieczki ponad 2 mln osób.