Sukces izraelskiej armii. Uwolniono dwóch zakładników

Armia i służby bezpieczeństwa Izraela poinformowały w poniedziałek nad ranem o uwolnieniu 2 izraelskich zakładników uprowadzonych przez Hamas podczas ataku na Izrael 7 października ub. r. Zakładnicy mieli zostać uwolnieni w Rafah w rezultacie operacji dokonanej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Reklama

Uwolnionych zakładników zidentyfikowano jako 60-letniego Fernando Simona Marmana i 70-letniego Louisa Hara.

Według opublikowanego komunikatu byli oni przetrzymywani w budynku mieszkalnym w Rafah. Uwolniono ich w rezultacie nocnej operacji dokonanej wspólnie przez wojsko, służbę bezpieczeństwa Szin Bet i policję izraelską. Strona palestyńska twierdzi, że podczas operacji zginęło 7 osób.

Uwolnieni mężczyźni są - jak podano w dobrym stanie zdrowia. Uprowadzono ich 7 października z kibucu Nir Yitzhak. Jak powiedział izraelski pułkownik Richard Hecht operacji dokonano po zebraniu "precyzyjnych danych wywiadowczych", a budynek, w którym byli przetrzymywani zakładnicy, "był obserwowany od pewnego czasu".

Atak Hamasu z 7 października. Bilans ofiar

Podczas ataku z 7 października Hamas zabił - jak się ocenia – ok. 1200 osób i uprowadził 250. Atak spowodował wybuch wojny, podczas której Izrael zabił ponad 28 tys. Palestyńczyków i spowodował olbrzymie zniszczenia Strefy Gazy.

Ponad 100 zakładników zostało już uwolnionych. Według Izraela w niewoli Hamasu pozostaje dalszych 100. Ok 30 zakładników zmarło lub zostało zabitych.