Według raportów, Rosja rozwija nową broń antysatelitarną (ASAT) opartą na technologii kosmicznej, która może zawierać komponent jądrowy. Istnieją dwie dominujące teorie na ten temat: Rosja rozwija albo broń jądrową ASAT, albo broń ASAT z napędem jądrowym.

Reklama

Rosja chce umieścić broń nuklearną w kosmosie

Detonacja broni jądrowej w przestrzeni kosmicznej mogłaby szybko wyłączyć dużą część satelitów przeciwnika, ponieważ impuls elektromagnetyczny (EMP), który jest efektem ubocznym detonacji jądrowej, może trwale uszkodzić sprzęt elektryczny i elektroniczny na stosunkowo dużym obszarze, zwłaszcza jeśli urządzenie jądrowe jest detonowane na dużej wysokości.

Portal opisał test przeprowadzony przez USA w 1962 roku, znanego jako Starfish Prime, w którym detonowano bombę jądrową o mocy 1,4 megatony na wysokości 250 mil nad powierzchnią Ziemi. Test ten spowodował powstanie pasów radiacyjnych, które zniszczyły około jednej trzeciej wszystkich satelitów na orbicie w tamtym czasie.

Rosja już wcześniej wykazała swoje zdolności do przeprowadzania konwencjonalnych ataków na satelity. W listopadzie 2021 roku Moskwa została szeroko potępiona za przeprowadzenie konwencjonalnego testu ASAT, który wytworzył tak dużo kosmicznych śmieci, że stanowił tymczasowe zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Naruszenie traktatu o przestrzeni kosmicznej

Bez względu na to, jaki aktywny system broni miałby być rozmieszczony w przestrzeni kosmicznej, stanowiłoby to poważną eskalację i wyraźne naruszenie Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, którego sygnatariuszem jest Rosja.

Portal wspomina o tym, że jest ona gotowa do zakłócania i destabilizowania środowiska politycznego w dążeniu do postrzeganych korzyści. Z kosmiczną i potencjalnie jądrową bronią ASAT, Moskwa miałaby możliwość przeprowadzenia niszczącego ataku na NATO w dowolnym momencie.