Kanał Telegramu Ministerstwa Obrony Rosji opublikował wideo, które miało przedstawiać Szefa Sztabu Generalnego, Walerija Gierasimowa, odwiedzającego wojska na Ukrainie i wręczającego medale za "wyzwolenie Awdijiwki" - podaje portal Kyiv Post.

Reklama

Do tej pory spekulowano, że Gierasimow zginął w wyniku ataku rakietowego 8 stycznia na rosyjski punkt dowodzenia na okupowanym Krymie.

Raport o postępach operacji w Awdijiwce

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało wideo, które miało przedstawiać Gierasimowa odwiedzającego "punkt dowodzenia grupy wojsk w strefie specjalnej operacji. Wręczał on ordery i medale "za odwagę" żołnierzom, którzy wyróżnili się podczas "wyzwolenia Awdijiwki".

Zgodnie z doniesieniami prasowymi, Gerasimow został poinformowany o bieżącej sytuacji przez dowódcę sektora, gen. pułk. Andrieja Mordwiczewa, i omówił dalsze kroki operacyjne w kierunku "wyzwolonego miasta".

"Pieczęć Kremla"

Rosyjscy komentatorzy przedstawiają utratę miasta jako ważny punkt zwrotny w wojnie, a pojawienie się Gerasimowa jest postrzegane jako "pieczęć Kremla" na operacji, stanowiącej długo oczekiwane zwycięstwo dla Putina przed marcowymi wyborami.