Kreml posiada wpływy na liczne główne trasy prowadzące na kontynent, a służby graniczne ostrzegają, że wraz z nadejściem wiosny Rosja planuje zwiększyć wysiłki w zakresie przemieszczania migrantów. W ten właśnie sposób Władimir Putin wykorzystuje tę taktykę do destabilizacji Europy.

Reklama

Dokumenty wywiadowcze, do których dotarł "The Telegraph", szczegółowo opisują plany rosyjskich agentów dotyczące utworzenia "15-tysięcznej policji granicznej", składającej się z byłych bojówek z Libii, mającej kontrolować przepływ migrantów.

"Jeżeli uda się kontrolować szlaki migracyjne prowadzące do Europy, można skutecznie wpływać na wybory, ograniczając lub zalewając określony obszar migrantami, aby wpłynąć na opinię publiczną w kluczowym momencie" - podaje źródło.

Informacja pojawiła się w momencie, gdy kwestia migracji staje się kluczowym tematem nadchodzących wyborów powszechnych. Brak kontroli nad liczbą migrantów, którzy przybywają do Wielkiej Brytanii, stanowi już istotną słabość Rishiego Sunaka. Ten z kolei dąży do przeforsowania planu deportacji nielegalnych migrantów do Rwandy w celu powstrzymania przepływu małych łodzi przez kanał La Manche.

W ciągu roku zakończonego w czerwcu 2023 roku do Wielkiej Brytanii przybyło 52 530 nielegalnych migrantów, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Większość z nich przekroczyła kanał La Manche na małych łodziach. Opublikowane w czwartek dane wskazują, że liczba osób otrzymujących azyl w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy poziom w 2023 roku.

Napływ migrantów do Europy zimą, zainicjowany przez Putina, może przyczynić się do zwiększenia liczby małych łodzi przekraczających kanał La Manche w lecie, kiedy przemytnicy ludzi wykorzystują lepszą pogodę. To z kolei wywierać będzie dodatkową presję na Sunaka. Frontex, unijna policja graniczna, zauważa, że Rosja wykorzystuje migrację "jako dźwignię w szerszej grze wpływów i nacisku".

Agencja ostrzega, że coraz bardziej izolowany Putin podejmuje decyzję o przemieszczaniu migrantów w kierunku Europy – zarówno wzdłuż wschodnich granic Rosji, jak i za pośrednictwem pełnomocników na południu, w tym w Afryce – co stanowi główne zagrożenie dla bezpieczeństwa w 2024 roku.

Reklama

Przemówienie Putina

To zjawisko ma miejsce w kontekście narastających napięć między Rosją a Zachodem, szczególnie po tym, jak Putin w swoim corocznym przemówieniu o stanie narodu ostrzegł w czwartek, że będzie używał broni nuklearnej, jeśli kraje NATO skierują wojska na Ukrainę. Prezydent Kremla oznajmił, że "strategiczne siły nuklearne" są "w pełnej gotowości do gwarantowanego użycia”, a obecność wojsk na ziemi może prowadzić do "zniszczenia cywilizacji".