Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych, Lloyd Austin, wyraził poważne obawy, że NATO może zostać wciągnięte w wojnę, jeśli Ukraina zostanie pokonana przez inwazyjne siły rosyjskie.

Reklama

"Putin się nie zatrzyma"

Wypowiedział się na ten temat podczas przesłuchania w Komitecie Sił Zbrojnych Izby Republikańskiej, omawiając swoją niedawną nieobecność z powodu komplikacji po operacji raka prostaty.

Reklama

Austin przewidział, że rosyjski prezydent Władimir Putin nie "zatrzyma się", jeśli Moskwa wygra wojnę na Ukrainie. Wyraził również frustrację z powodu braku zatwierdzenia przez Kongres pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 60 miliardów dolarów, zgodnie z prośbą prezydenta Joe Bidena.

Bałtyckie państwa w obliczu zagrożenia

Austin podkreślił, że państwa bałtyckie - Łotwa, Litwa i Estonia - są szczególnie narażone na przyszłe ekspansjonistyczne ambicje Putina. Wszystkie trzy kraje są członkami NATO, co oznacza, że Rosja praktycznie ogłosi wojnę całemu sojuszowi strategicznemu, atakując dowolne pojedyncze państwo.

Jeśli jesteś państwem bałtyckim, naprawdę martwisz się, czy jesteś następny - powiedział. Znają Putina, wiedzą, na co go stać … I szczerze mówiąc, jeśli Ukraina upadnie, naprawdę wierzę, że NATO stanie w obronie przed Rosją.

Reklama

Ukraina boryka się z trudnościami na polu walki w ostatnich tygodniach, jednocześnie zmaga się z niedoborem amunicji i sprzętu, który mógłby być potencjalnie naprawiony większą pomocą. Rosyjskie zwycięstwa w ciągu ostatnich dwóch tygodni obejmują zdobycie miasta Donieck w Awdijiwce 17 lutego oraz trzech dodatkowych osad w pobliżu miasta wcześniej w tym tygodniu.

Wiarygodność sojuszu wątpliwa

Austin wyraził obawy, że "niepowodzenie Stanów Zjednoczonych w zabezpieczeniu większej pomocy dla Ukrainy wysłało niekorzystny sygnał dla świata i osłabiło pewność siebie i poczucie celu ukraińskiego wojska". Dla innych patrzących na to, zrodzi się pytanie, czy jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem czy partnerem - dodał. I to jest bardzo niepokojące również dla nas.