Celem rosyjskich operacji hybrydowych jest destabilizacja i dalsza polaryzacja Mołdawii przed tegorocznymi rozmowami akcesyjnymi UE-Mołdawia i wyborami prezydenckimi w Mołdawii - podkreślają eksperci think tanku.

ISW o rozwoju wydarzeń

Za najbardziej niebezpieczny scenariusz rozwoju wydarzeń ISW uznaje możliwe podjęcie przez Kreml decyzji o formalnej aneksji Naddniestrza, by usprawiedliwić wojskową interwencję przeciwko Mołdawii w perspektywie długoterminowej.

Reklama

ISW pisze, że Moskwa może też nie podjąć żadnych natychmiastowych działań w związku ze środowym apelem, chcąc utrzymać status quo między Tyraspolem i Kiszyniowem. Kreml może również zwiększyć presję dyplomatyczną na Mołdawię, która zniosła ulgi celne dla Naddniestrza.

Rosja wyśle dodatkowe wsparcie militarne do Naddniestrza. To jeden ze scenariuszy

Kolejny zaprezentowany przez analityków scenariusz zakłada wysłanie przez Rosję dodatkowego wsparcia militarnego do Naddniestrza. Jednak - jak zaznaczają eksperci - nie wiadomo, w jaki sposób sprzęt czy personel miałyby zostać tam przetransportowane.

Rosja musiałaby wykorzystać przestrzeń powietrzną Ukrainy czy Rumunii albo podjąć próbę dużej operacji lądowej w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Ten ostatni wariant ISW ocenia jako mało prawdopodobny, ponieważ wiązałby się z odciągnięciem sił rosyjskich ze wschodu Ukrainy.

Reklama

W środę deputowani z separatystycznego Naddniestrza zwrócili się do Rosji o podjęcie kroków w celu "ochrony (obrony)" tego regionu w warunkach "wojny gospodarczej", rozpoczętej przez Kiszyniów.