24 lutego 2022 roku, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, Rosjanie przestali być mile widziani w sporcie. Jeden z nich, wieloletni właściciel londyńskiej Chelsea, Roman Abramowicz został zmuszony do sprzedaży klubu. Nowym właścicielem zostało amerykańskie konsorcjum z Toddem Boehlym na czele. Amerykanie nabyli Chelsea za kwotę 4,25 mld euro, a do Abramowicza trafiło wówczas 2,3 mld euro.

Reklama

Środki te miały wesprzeć ofiary wojny w Ukrainie. Określane były jako "największy pozarządowy pakiet pomocowy, jaki kiedykolwiek widziała Europa". Teraz portal politico.eu informuje, że Ukraińcy wciąż czekają na obiecaną pomoc.

Roman Abramowicz. Sankcje

W ubiegłym roku pojawiły się informacje, że Abramowicz chciałby, żeby pieniądze trafiły nie tylko do poszkodowanych Ukraińców, ale też Rosjan. Według oligarchy jego rodacy również mieli ucierpieć przez konflikt. Od tamtego czasu sprawa stanęła w miejscu.

Pieniądze wciąż znajdują się na zamrożonych kontach Abramowicza w Londynie. "Kwestią sporną jest to, jak przelać je bez niszczenia wielowiekowego precedensu ugruntowującego zasadę, wedle której przepadek mienia przed skazanie jest nielegalny" – informuje politico.eu.

Reklama

Sam Abramowicz nie miał postawionych żadnych zarzutów. Nałożono na niego sankcje za czerpanie korzyści z powiązań z Władimirem Putinem i za wspieranie funduszy wojennych Kremla. Środki mogą zostać więc przelane, ale brakuje podpisu samego zainteresowanego.

Portal wskazuje, że dalszy impas wydaje się nieunikniony. Zarówno Abramowicz, jak i brytyjskie władze stoją na swoim stanowisku ws. przekazania środków.

"Miał to być największy pozarządowy pakiet pomocowy, jaki kiedykolwiek widziała Europa, ale prawie dwa lata później ani grosz z rekordowej sprzedaży nie został przekazany, ani jednej ofierze konfliktu" - podsumował portal politico.eu.

Chelsea pod wodzą Abramowicza

Abramowicz był właścicielem Chelsea w latach 2003-2022. W tym okresie londyński klub odniósł największe sukcesy w historii, dwukrotnie wygrywając Ligę Mistrzów i Ligę Europy, a pięciokrotnie Premier League.