"Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg właśnie poinformował mnie, że wszystkie państwa członkowskie NATO zaakceptowały nasz protokół akcesyjny i zaprosił Szwecję do przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego. Szwecja 32. członkiem NATO" - napisał w serwisie X premier Szwecji Ulf Kristersson.

Reklama

W Waszyngtonie przebywają premier Szwecji Ulf Kristersson oraz szef dyplomacji Tobias Billstroem, którzy złożyli szwedzkie dokumenty akcesyjne na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Dziękuję bardzo. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Stanów Zjednoczonych dla szwedzkiej akcesji - powiedział Kristersson podczas ceremonii.

Witajcie - odparł Blinken.

Reklama

Szwecja zostawia za sobą 200 lat neutralności i wojskowego niezaangażowania. To wielki krok, a jednocześnie bardzo naturalny. Członkostwo oznacza, że wracamy do domu, do Sojuszu, dla pokoju, wracamy, by żyć w wolności - powiedział premier Szwecji.

Zadeklarował, że Szwecja spełni pokładane w niej wysokie oczekiwania, biorąc na siebie obowiązki sojusznicze. Wspomniał, że jego rząd podwoi budżet obronny, wzmocni obronę cywilną i liczbę poborowych w ramach obowiązkowej służby wojskowej. Zapowiedział też, że Sztokholm nadal będzie wspierać Ukrainę, bo "Ukraina walczy o dzielnie, by bronić siebie, ale też by bronić Europę".

"To bezpośredni skutek ataku Rosji na Ukrainę"

Reklama

W swoim wystąpieniu Blinken zwrócił uwagę na to, że akcesja Szwecji jest bezpośrednim skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Szwecja zdała sobie sprawę, że jeśli Putin był skłonny starać się wymazać jednego sąsiada z mapy, to może się na nim nie zatrzymać - powiedział. Dodał, że przystąpienie Szwecji do Sojuszu to najwyraźniejszy przykład tego, jak strategiczną klęską była dla Rosji inwazja na Ukrainę. Zaznaczył też, że współpracująca z NATO od lat Szwecja, która w br. przeznaczy na obronę 2 proc. PKB, wzmocni Sojusz i przyczyni się do bezpieczeństwa Europy.

O to chodzi w NATO: o zapewnienie. Razem tworzymy środowisko, w którym ludzie są bezpieczni i mogą w pełni realizować swój potencjał. Dziś wzmocniliśmy tarczę przeciwko agresji - zakończył.

"Historyczne wydarzenie"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że przystąpienie Szwecji to "historyczne wydarzenie". "Po ponad 200 latach nieobecności w Sojuszu Szwecja cieszy się teraz ochroną wynikającą z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, co stanowi ostateczną gwarancję wolności i bezpieczeństwa sojuszników" - napisał Stoltenberg na platformie X.

"Szwecja wnosi ze sobą zdolne siły zbrojne i najwyższej klasy przemysł obronny. Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym", a Szwecję i cały Sojusz "bardziej bezpiecznymi" - dodał.

Ostatni krok

To ostatni krok w procedurze przystąpienia Szwecji do NATO. Terytorium Szwecji zostanie objęte gwarancją artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, mówiącego o solidarnej obronie sojuszników.

"To już oficjalne – Szwecja jest 32. członkiem #NATO i zajmuje należne jej miejsce przy naszym stole. Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, Szwecję bezpieczniejszą, a cały Sojusz bezpieczniejszym. Nie mogę się doczekać wyniesienia ich flagi w siedzibie NATO" - napisał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, na platformie X.

Premier Szwecji ogłosi to w orędziu

Wieczorem premier Kristersson ma wystąpić z orędziem do narodu.

Szwecja złożyła wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku po historycznej zmianie postawy rządzącej wówczas krajem socjaldemokracji. Przyczyną była podobna decyzja Finlandii oraz rosyjska agresja na Ukrainę.