Zdaniem szef włoskiego resortu obrony, "w Unii Europejskiej należy unikać spotkań dwóch czy trzech krajów, skoro jest nas 27".

Reklama

Szczyt Trójkąta Weimarskiego błędem?

Crosetto stwierdził też, że Zachód "powinien unikać deklaracji, które robią wrażenie, takich jak ta o wysłaniu sił NATO na Ukrainę, tylko po to, by starać się pokazać z lepszej strony".

Zapytany wprost przez "La Repubblica", czy uważa szczyt Trójkąta Weimarskiego za błąd polityczny, szef włoskiego MON odparł dyplomatycznie, że "w tak trudnym momencie podziały w koalicjach, które pomogły Ukrainie, wydają się mało praktyczne".

Chodzi o to, aby właściwe rzeczy wszyscy wykonywali wspólnie. Mamy w miesiącu tyle spotkań na poziomie UE i NATO, że naprawdę nie rozumiem tych ucieczek do przodu- podkreślił minister obrony Włoch.

Widmo eskalacji konfliktu w Ukrainie

W kontekście eskalacji konfliktu w Ukrainie, Crosetto zauważył, że "wszyscy", nie wyłączając Włoch, są tym "zaniepokojeni i przestraszeni".

Właśnie dlatego w naszym interesie leży przywrócenie porządku światowego, w którym prawo międzynarodowe jest respektowane i nikt nie powinien bać się, że zostanie brutalnie zaatakowany - oznajmił minister.

Mogę zapewnić, że wojska Włoch nigdy nie pojadą na Ukrainę - zaakcentował.