USA nie pozwolą Ukrainie upaść - zapewnił szef Pentagonu na początku spotkania tzw. grupy Ramstein. Ta koalicja nie pozwoli Ukrainie upaść i nie pozwoli na to wolny świat - dodał amerykański minister obrony.

Reklama

Imperialne plany Putina

Należy zrobić wszystko, aby Władimir Putin nie zrealizował swoich "imperialnych planów" - podkreślił.

Wszyscy będziemy mniej bezpieczni, jeśli Putin postawi na swoim- zauważył Austin, którego słowa przytacza dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Wysoka cena" Rosji za wojnę

Reklama

Rosja zapłaciła "niezwykle wysoką cenę" za wojnę - zaznaczył amerykański polityk, cytowany przez agencję AP. Przypomniał szacunki, z których wynika, że wskutek inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 315 tys. rosyjskich żołnierzy, a konflikt kosztował Moskwę do 211 mld dolarów.

Ukraińscy żołnierze zmagają się z trudnymi warunkami i zaciekłymi walkami, a ukraińscy cywile doświadczają ciągłych ataków z użyciem rosyjskich pocisków i irańskich dronów. Ale Ukraina się nie ugnie i nie ugną się Stany Zjednoczone- oświadczył.

Postęp w pomocy dla Ukrainy

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział po przybyciu do Ramstein, że nastąpił postęp w wysiłkach na rzecz zdobycia większej ilości amunicji dla Ukrainy. Przypominając o inicjatywie Republiki Czeskiej dotyczącej pozyskania 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, powiedział, że "będziemy mogli ogłosić pakiet również tutaj".

W Ramstein odbywa się 20. spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupy Ramstein), koordynującej pomoc zbrojeniową przekazywaną Ukrainie przez ok. 50 państw.