Utworzony w maju 2023 r. rejestr ma zebrać straty w nieruchomościach wyrządzone Ukraińcom przez Rosjan - zadeklarował szef ukraińskiego MSZ. Rejestr Szkód Wyrządzonych Przez Rosyjską Agresję (w angielskojęzycznym skrócie RD4U) ma w przyszłości również dokumentować roszczenia dotyczące innych strat materialnych.

Reklama

Przewiduje się, że zostanie zarejestrowanych między 300 a 600 tys. roszczeń - pisze agencja Associated Press. Jak dodaje, rejestr nie będzie wypłacał odszkodowań, ale jest pierwszym krokiem w kierunku reparacji dla Ukrainy.

"Dobrze udokumentowana lista"

Międzynarodowy wymiar sprawiedliwości dysponuje "dobrze udokumentowaną listą zawierającą ponad 100 tys. przestępstw" - powiedziała holenderska ministra spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot.

Reklama

Ta liczba nie tylko podkreśla skalę rosyjskiej agresji, ale też potrzebę wspierania Ukrainy (...) Ponieważ ukraiński wymiar sprawiedliwości ugnie się pod ciężarem tych okrucieństw, jeśli nie będziemy mu pomagać - zaznaczyła Bruins Slot.

"Aby sprawiedliwości stało się zadość"

Ukraińskie społeczeństwo wymaga, aby sprawiedliwości stało się zadość - podkreślił Kułeba w przemówieniu otwierającym spotkanie. Współgospodarzem konferencji w której uczestniczyły liczne organizacje międzynarodowe wspierające Ukrainę była Komisja Europejska. W spotkaniu uczestniczył też były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Piotr Hofmański, który w marcu 2023 r. uczestniczył w sformułowaniu nakazu aresztowania rosyjskich polityków, w tym Władimira Putina.

Haga jest siedzibą międzynarodowych trybunałów i organizacji, w tym MTK i Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie. Miasto jest centrum wysiłków zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie. Według ukraińskiej prokuratury generalnej od 24 lutego 2024 r. Rosjanie dopuścili się ponad 125 tys. zbrodni wojennych.