Inicjatywa Turcji jest promowana przez jej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, a projektem dokumentu dysponują trzy strony, Turcja, Ukraina i Rosja - podkreśla serwis.

Reklama

Nowy projekt pokojowy

Jest on oparty o dokumenty powstałe w wyniku pierwszych rozmów między stronami w Stambule, w nowej wersji znalazła się część sformułowań z maja 2022 roku.

Reklama

Jak zaznacza Nowaja Gazieta.Jewropa, nowy projekt pokojowy może poprzeć część europejskich polityków, propozycja będzie też przedstawiana niektórym krajom tzw. Globalnego Południa.

Kluczowe elementy inicjatywy Turcji

Propozycja zakłada m.in. zobowiązanie USA i Rosjido niestosowania broni jądrowej bez względu na okoliczności, zakaz ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa w sposób, który może wywołać destabilizację jego władz, zamrożenie wojny na obecnej linii frontu.

Projekt obejmuje też gwarancję pozostania Ukrainy do 2040 roku państwem pozablokowym, przeprowadzenie w 2040 r. referendum o kursie politycznym kraju i referendum na terenach anektowanych przez Rosję w chwili zamrożenia konfliktu. Przewidziano też wymianę jeńców w formacie "wszyscy na wszystkich" oraz brak sprzeciwu Rosji wobec przystąpienia Ukrainy do UE.

Dziewiąty projekt

Reklama

Redakcja ocenia prawdopodobieństwo przyjęcia tej propozycji jako niewysokie i zaznacza, że to już przynajmniej dziewiąty taki projekt.

Rosyjski niezależny portal przypomina, że Ukraina przygotowała swoją tzw. formułę pokojową, której zapisy nie pokrywają się z propozycją turecką. Sam prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślał, że dwa podstawowe warunki do pokoju to przywrócenie Kijowowi kontroli nad całą granicą państwową i wycofanie rosyjskich wojsk z całego terytorium Ukrainy w jej granicach z 1991 r., czyli z Krymem i Donbasem.